"Бабин Яр" Нової Праги

Автор допису вчитель історії Новопразького НВК Володимир Матяш
SOS - історична пам'ятка
«Бабин Яр» Нової Праги



Не всі жертви нацизму були євреями, 
але всі євреї були жертвами нацизму

Елі Візель, 
ізраїльський письменник, 
лауреат Нобелівської премії

          У декого може скластись враження, що про всі ті сторінки історії відомо все. Так, написано і сказано багато, але далеко не все. Наша пам'ять знову і знову повертається до тих часів. І в цьому – вимога історії.

           Дізнавшись про події, які відбувались під час Великої Вітчизняної війни на окупованій території України, а саме про масове знищення єврейського населення, ми не могли залишитись осторонь. На Кіровоградщині проживало дуже багато євреїв як у сільській місцевості, так і в містах. У багатьох сім’ях були змішані шлю­би, коли хтось з подружжя був євреєм, а інша половина — не євреєм. В умовах реалізації гітлерівцями вимоги Г. Герінга від 31 липня 1941 року щодо «остаточного вирішення єврейсь­кого питання» вибору у таких сімей не було — на них чека­ла смерть. Судний день для єврейського населення Кірово­градщини, як і по всій Україні, настав 30 вересня 1941 року, коли айнзатцгрупи розпочали масові розстріли.

      Організоване та планомірне знищення єврейського населення нацистами та їхніми союзниками в роки Другої світової війни в історії має назву Холокост. Хоча також в історичній науці використовуються терміни Катастрофа та Шоа.
Якщо у Києві страшною дорогою смерті був шлях від Сирецької вулиці до Бабиного Яру, то такі страшні шляхи були у кожному населеному пункті, де колись дружною сім’єю жили євреї з українцями, росіянами, молдавана­ми.

       Не обминуло страшне лихо і нашого селища Нової Праги Олександрійського району, Кіровоградської області. Під час окупації територію було поділено на округи, так звані гебітскомісаріати. Наш Новопразький район входив до складу Долинського гебітскомісаріату. Також у Новій Празі знаходився концтабір, в який євреїв звозили з інших районів. Працездатних чоловіків гнали на роботу в кам­'яний кар’єр над Бешкою, де на початку XIX століття було так зване «чум’яне кладовище». А стариків, жінок та дітей по мірі накопичення вивозили та розст­рілювали в так званій Рябоволовій балці, що на південний схід від Нової Праги.

        На сьогодні свідків тих подій не залишилось. Але завдяки місцевому краєзнавцю Ф. Плотніру і його однодумцеві і помічнику О. Миргородському їм вдалося розшукати те місце, де в далекому 1942 році відбувався розстріл євреїв. В знак вшанування пам’яті невинно страчених, на місці їхнього розстрілу, в травні 1998 року, власним коштом облаштували і встановили обеліск. Він розташований не в самому населеному пункті, а від центру селища за 7 км. Стоїть в лісосмузі, серед безкраїх степів.

          Що представляє собою цей обеліск: 1.5 м висоти, металевий прямокутний стовп. На щоглі якого майорить Зірка Давида. Прикріплена також металева табличка з написом «Бабин яр Нової Праги». Більшість корінного населення знає про цю пам’ятку, тому ніхто не наважується її зруйнувати. Побачивши цей обеліск, і знаючи його історію ніби занурюєшся в далекий 1942 рік, охоплює страх і спустошення.

          На сьогодні історична пам'ятка знаходиться в занедбаному стані. Ми вирішили відродити і реставрувати пам’ятний знак.

       Завдяки нашому проекту «Бабин яр» Нової Праги» ми дізнались більше про наше історичне минуле. Реконструкція пройшла успішно і знову майорить жовта Зірка Давида серед зеленого масиву.
           Ніхто не забутий, ніщо не забуте!

У такому стані ми знайшли пам'ятку 










Зібрали інформацію про місце поховання





Поділилися знайденою інформацією з школярами 
у бібліотеці 


Відновили пам'ятний знак  











1 коментар: